Úpravy grafiky a zlepšena stabilita.
Aplikace „Svět energie - 3D elektrárny“ umožňuje ve 3D realitě nahlédnout do různých typů elektráren a prostřednictvím názorných 3D modelů prozkoumat jejich nejvýznamnější technologická zařízení, včetně jejich konstrukce, základních principů, parametrů a multimediálních doplňků. Aplikace je především určena pro středoškoláky, ale zajímavé informace si zde najdou i zvídaví žáci druhého stupně ZŠ a obsah je atraktivní i pro širokou veřejnost.
Technologie uhelných elektráren je prezentována na modelu moderního Nového zdroje Elektrárny Ledvice, vodní elektrárny jsou zastoupeny akumulační a přečerpávací elektrárnou ve Štěchovicích. V úvodu každého zdroje se můžete seznámit s dispozičním řešením celé elektrárny, výběrem zvýrazněných objektů se dostáváte stále hlouběji přes technologické celky až k jednotlivým zařízením, tvořícím klíčové uzly v technologickém zapojení elektrárny. Tato informační úroveň obsahuje detailní 3D model vybraného zařízení a množství doplňujících informací. Kromě konstrukčního hlediska a vizualizace funkčnosti zařízení jsou to informace, týkající se teoretických podkladů, konkrétní instalace zařízení, galerií a rozhovorů s obsluhujícím personálem nebo možnost vyzkoušet si řešení praktických úloh a interaktivních příkladů.
Všechny 3D modely celků i zařízení jsou real-time vykreslované, otáčení a zoom objektů je ovládáno uživatelem. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti přispívá i možnost filtrace zobrazení jednotlivých částí zařízení.
Podrobnější informace jsou u koncového modelu zařízení rozděleny na několik skupin (informačních oken):
Výklad (Teorie) – představuje krátký popis historie, konstrukčních variant a způsobů využití energetického zařízení, jeho role v technologickém komplexu elektrárny. Jsou uvedeny praktické typy zařízení podle různých kritérií, používané materiály na výrobu nebo osobitosti energetických instalací.
Fyzikální principy – informační okno seznamuje uživatele se zařízením z hlediska využití základních fyzikálních principů a dějů. Součástí fyzikálních principů jsou i základní vzorce charakterizující daný děj.
Parametry – informační okno s přehledným výčtem všech hlavních parametrů zařízení. Přehledná tabulka obsahuje popisy a jednotky parametrů, jejich obecný rozsah a konkrétní hodnoty pro popisovaný energetický zdroj.
Fotografie – okno tvoří galerie vybraných fotografií zařízení v různých pohledech a řezech, názorně představujících skutečnou podobu objektu, jeho velikost, tvar i místo (například ve strojovně nebo v kotelně). Do fotogalerií jsou začleněny i unikátní dokumentární záběry z výstavby.
Video z praxe – praktický výklad a seznámení se zařízením přímo na místě instalace v elektrárně.
Úloha – pro uživatele, které problematika zaujala, jsou připraveny matematicko-fyzikální úlohy, k jejichž zdárnému vyřešení jsou potřebné vědomosti získané v teoretické části popisu konkrétního zařízení.
Interaktivní pokus – pro některá zařízení je dostupný i interaktivní pokus, který pomocí uživatelského nastavení ovládacích prvků na panelu simuluje reálné chování zařízení. Výsledné (vypočtené) parametry jsou prezentovány na obrazovce a úkolem řešitele pokusu je splnění předepsaného zadání.
Testy – závěrečnou součástí podrobného popisu každého koncového modelu jsou zkušební testy, ve kterých si uživatel ověří, co se o zařízení naučil.
Ochrana osobních údajů
• Aplikace ukládá data do interního uložiště zařízení (interní paměť nebo paměťovou kartu) a proto vyžaduje povolení pro práci s daty v zařízení.
• Aplikace odesílá statistiky používání do Google Analytics.
• Komunikace se serverem probíhá zabezpečeným protokolem.