Letnia aplikacja „Kasprowy Wierch” to idealna propozycja dla osób, które szukają dobrego przewodnika po okolicach szczytu, jednocześnie pragnąc urozmaicić wycieczkę i głębiej poznać odwiedzany region.
Autorzy proponują dziewięć tras pieszych prowadzących na górę – z Kuźnic lub Brzezin, przez Dolinę Gąsienicową, Myślenickie Turnie lub Kopę Kondracką – do wyboru w zależności od kondycji i czasu użytkownika. Każda z tras zaznaczona została na mapie offline, a dzięki technologii GPS użytkownik widzi podczas wycieczki swoją dokładną pozycję. Na trasach zaznaczone są i opisane warte uwagi obiekty. Funkcja AR (augmented reality - 'rozszerzona rzeczywistość') pozwala zobaczyć, jak mijane miejsca wyglądały osiemdziesiąt lat temu, gdy turystyka w Tatrach dopiero zaczynała się rozwijać.
Osobom, które zdecydują się skorzystać z kolejki linowej, czas jazdy umili audioprzewodnik, przybliżający historię i funkcjonowanie kolejki oraz opowiadający szczegółowo o oglądanej z wagonika panoramie.
Dla tych, którzy wybierają się w Tatry po raz pierwszy, przygotowano poradnik turysty – kilka krótkich artykułów na temat dobrego przygotowania do wycieczki oraz odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania w wysokich górach.
Wyjątkową propozycją dotarcia na szczyt jest quest „Na Kasprowy szlakiem historii i przyrody”, którego trasa prowadzi z Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową i przełęcz Liliowe. Rozwiązywanie po drodze zagadek urozmaici wędrówkę oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na szlaku.
Oprócz propozycji turystycznych w aplikacji odnajdziemy ciekawe artykuły na temat historii kolejki, jej budowy i funkcjonowania, wspomnienie słynnych postaci związanych z Kasprowym Wierchem, dzieje i ciekawostki na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego i TOPRu oraz encyklopedię roślin i zwierząt żyjących na terenie Tatr, ilustrowaną pięknymi fotografiami. Dodatkowym elementem pozwalającym połączyć zdobywanie wiedzy o regionie z zabawą, jest zestaw quizów.
Aplikacja „Kasprowy Wierch” to również zawsze aktualna baza informacji praktycznych związanych z działaniem kolejki linowej i infrastruktury turystycznej na szczycie oraz prognoza pogody w górach.
Mobilny przewodnik działa w trybie offline, połączenie z internetem jest wymagane jedynie do zaktualizowania treści, o których wyborze użytkownik może sam zdecydować. Treści w aplikacji zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
Teksty: Polskie Koleje Linowe
Zdjęcia roślin i zwierząt: Agencja „EkoSerwis”: Włodzimierz i Rafał Łapińscy, Mateusz Matysiak, Marcin Scelina, Marian Szewczyk
Zdjęcie Józefa Uznańskiego: Maciej Gąsienica
Zdjęcia pozostałych postaci: Archiwum Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem
Quest: Amistad.pl
Produkcja: Amistad.pl